Henkilötiedot


Nimi: Stefan Erik Wallin

Syntynyt: 1.6.1967 Vaasassa.

Koulutus: Ylioppilas 1986, valtiotieteen maisteri Åbo Akademista 1994 (pro gradu-tutkielma valtio-opissa "Sfp och Lex Kekkonen 1973 – från avståndstagande till acceptans").

Asuu: Turussa.

Työtehtävät:
 

Ruotsalaisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja 14.6.2016 - 

Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -

Kansanedustaja Varsinais-Suomen vaalipiiristä 2007 -


Aikaisempi työkokemus:

Ruotsalaisen kansanpuolueen puheenjohtaja 2006-2012

Ruotsalainen eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 26.05.2015 - 14.6.2016

Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 20.11.2015 - 09.02.2016

Kulttuuri- ja urheiluministeri sekä ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä (tasa-arvoasiat) 19.4.2007-22.6.2011
Ympäristöministeri ja ministeri ulkoasiainministeriössä (pohjoismainen yhteistyö) 1.1.2007-18.4.2007,
Ympäristöministeriön valtiosihteeri 2005-2007,
Åbo Underrättelser -sanomalehden varapäätoimittaja ja pääkirjoitustoimittaja 2000-2005,
Puolustusministerin erityisavustaja 1999-2000,
Sisäasiainministerin erityisavustaja 1998-1999,
Ulkomaankauppaministerin erityisavustaja 1995-1998,
Liikenneministerin erityisavustaja 1994-1995,
Vt. tutkimussihteeri Ruotsalaisen kansanpuolueen keskuskansliassa 1993,
Åbo Underrättelser-sanomalehden kesätoimittaja 1993-1994,
Åbo Akademin EU-projektiaineiston toimittaja 1992,
Vasabladet-sanomalehden kesätoimittaja 1989-1993.

Muut luottamustehtävät:
Turun kaupunginvaltuuston jäsen 2009-,
Varsinais-Suomen liiton maakuntavaltuusto 2009-.

Nylands Brigads Gille, valtuuskunnan jäsen 2007–,
Åbo Akademin ylioppilaskunta kuraattori 2004-,
Svenska social- och kommunalhögskolan, valtuuskunnan jäsen 2002-,
Suomen YK-valtuuskunta New Yorkissa, jäsen 2001,
Åbo Akademin säätiö, valtuuskunnan jäsen 1999-,
Nylands Brigads vänner vid Åbo Akademi, puheenjohtaja 1993-1994,
Svensk Ungdom, liittohallituksen jäsen 1991-1993,
Åbo Akademin ylioppilaskunta, hallituksen puheenjohtaja 1991 ja valtuuston puheenjohtaja 1992 ,
SF-klubben vid Åbo Akademi, varapuheenjohtaja 1990.

Eduskuntavaaliehdokas Vaasan vaalipiirissä 1999 (ensimmäinen varajäsen) ja
EU-parlamenttivaaliehdokas 1996.

Sotilasarvo: majuri
Asepalvelus: Uudenmaan Prikaatissa 1986-87 ja RUK Haminassa 1987.

Vapaa-aika: ajan viettäminen perheen parissa, haasteellinen ruoanlaitto, lukeminen, kuntosalilla käynti, englantilainen liigajalkapallo ja mökkeily.